Sloh, úvaha na téma předešlé...

17. květen 2008 | 11.15 |

Nedávno jsem sem psala téma úvahy, se kterou jsem si vůbec nevěděla rady. Tak jsem něco sesmolila. Ale je tam spousta chyb, nejsem schopná je najít a samozřejmě slohově mě to příjde jak sesmolení něčeho co nedává smysl. Proto vás prosím, jestli by jsme mi jak slohově, tak gramaticky sloh opravili nebo napsali třeba jen názor co by jste tam změnili. Jak by jste to udělali vy. Moc mi tím pomůžete. Díky všem.

VŠECKO AŤ PLYNE SAMO, AŤ DALEK VĚCÍ JE NÁTLAK.

(úvaha)

První co mě napadlo, když jsem začínala přemýšlet o čem budu psát, je právě projednávané zrušení tělesného trestání dětí, za různé prohřešky.

Vláda si mylně myslí, že tím zabrání týraní dětí. Podle mého názoru se však mýlí. Zkusme si představit rodinu, ve které žije matka sama se synem. Syn se začne dostávat do věku, kdy pochytává tzv. ,,špatné mravy" od kamarádů. Začne lhát, zapírat v horších případem třeba krást. Co bude z dítěte, pokud jakmile se jeho činy prozradí, nebude za ně potrestán? Žádná ,, facka "! Dítě si bude myslet, že si může dělat cokoli a nebude potrestán. Přirozeným vývojem pak dojde k tomu, že bude třeba i kriminálník. Kam pak svět dospěje? Kolik špatnosti bude na světě? Má se dávat věcem volný průběh? Když již nad tím přemýšlím, řekla bych, že před každým takovýmto rozhodnutím, by jsme se měli dívat do budoucna. Co z našeho rozhodnutí vyplyne za 10 let? O tom přece tento emblém mluví. Teď věcem dáme volný průběh ale už se nepodíváme do budoucna, co z toho vzejde.

Pokud zkusíme druhou variantu, tudíž zachování přiměřených tělesných trestů na dětech. Děti si nebudou dovolovat dělat tolik věcí, jako by si to dovolali, pokud by za jejich činy nebyly trestaní. Uvědomí si, že pokud udělají něco špatného, musí za to nést odpovědnost, tudíž budou třeba i bolestným způsobem potrestáni a sami si poté vydedukují, že takové věci dělat nemají. To je přece ta správná cesta

Před čím vlastně chtěla vláda chránit děti, kdyby se zrušily tělesné tresty? Před týráním? Podívejme se na to z druhé strany. Pokud rodič dítě opravdu týrá, myslíte, že nějaký zákon tomu zabrání? Pouze se to bude více skrývat a nebude se o tom vůbec mluvit. To je cíl všeho? Nemá to právě přesně opačný účinek, než by mělo mít?

Na tomto příkladu jsem si vysvětlila, co Komenský myslel tímto emblémem.Je spousta dalších příkladů, kterých to mohla ukázat. Ano, podle mého názoru je pravda, že věcem by se měl dávat samovolný průběh ale ne nekontrolovatelný. Stále se musíme dívat do budoucnosti, co z našeho rozhodnutí vyplyne. Můžete mi namítnou: ,, Budoucnost? Vždyť ta je ještě daleko, půjde mimo nás a nikdo se nás na názory ptám nebude." Ano to je pravda, nikdo se nás nebude ptát ale není pravda, že je to daleko. Už jen ten příklad, který jsem vám tu nastínila mluví za vše. Děti dospějí za 20 let. Myslíte, že to je hodně vzdálená budoucnost? Již v jejich 6 letech, příchodem do školy se může ukázat jejich chování, popřípadě i agresivita a panovačnost, způsobená pocitem, že si dítě muže dělat naprosto co chce. A teď mi řekněte je 6 let (někdy i méně) vzdálená budoucnost? Opravdu se nás to netýká? Svým způsobem si utváříme svoji budoucnost sami. Nepopírám, že občasné ,,dávání věcem volný průběh " není špatné, jen před tím něž učiníme rozhodnutí se musíme dívat dopředu ( do budoucnosti ) co z tohoto rozhodnutí vzejde a samozřejmě snažit se samovolný průběh kontrolovat. Co vlastně myslím pojmem samovolný kontrolovatelný průběh?Znovu ukáži na příkladu. Rodič v období dospívání svého dítěte, by mu měl nechávat ,,rozlet" ale na druhou stranu usměrňovat v některých věcích. Tělesné tresty používat, jen pokud je to nezbytně nutné a v míře. Také se podívat do budoucna, jaký výsledek bude mít onem tělesný trest. Může pomoct ale i uškodit.

Takto chápu nápis na knižním emblém Jana Ámose Komenského, dávat věcem volný průběh ale zároveň se dívat do budoucna.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Sloh, úvaha na téma předešlé... s-a-r-i-k®pise.cz 17. 05. 2008 - 16:27
RE(2x): Sloh, úvaha na téma předešlé... pajenka 17. 05. 2008 - 16:35
RE: Sloh, úvaha na téma předešlé... pája 17. 05. 2008 - 19:08
RE: Sloh, úvaha na téma předešlé... pajenka 24. 05. 2008 - 13:07
RE(2x): Sloh, úvaha na téma předešlé... denisa* 24. 05. 2008 - 17:07
RE(3x): Sloh, úvaha na téma předešlé... pajenka 24. 05. 2008 - 20:43
RE: Sloh, úvaha na téma předešlé... kiki 10. 05. 2010 - 17:34