Pátek třináctého

9. červen 2008 | 17.58 |

Blíží se nám 13.6. což připadá na pátek. Splní se v tento den pověry, které se k tomuto dni vztahují? Budeme mít ve všem smůlu? Jsou to opravdu pravdivé události nebo jen pouhé pomluvy. Proč někteří lidé mají smůlu, protože je k tomu nutí záhadné datum nebo je to pouze jejich sugesce, že se něco musí stát, tak se prostě něco stane.

Každý člověk na to má svůj názor. Někdo říká, že se mu 13. prostě nedaří, někdo, že je to výmysl, někdo zase že je ten den doslova prokletý.
Ale jsou i druhé skupiny lidí, pro které je pátek třináctého šťastný den. Mám takovou jednu kamarádku, obecně číslo 13 má ve šťastných a když se k tomu přidá pátek je to ten nejlepší den.
Ale i tohle může být pouhá sugesce.
Co myslíte vy? Má pátek 13. opravdu na naše chování nějaký vlil?
Ale proč je pátek 13. tak ,,prokletý,,?

Podle křesťanů byl pátek dnem smůly a neštěstí. Raní křesťané tvrdili, že právě 13. dne v měsíci na velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13.října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.

Vysvětletí proč zrovna pátek 13. jsem stáhla z wikipedie. Ano teď už chápu, proč je to špatný den pro většinu. Ale proč se to přenáší i na nás?

Na toto datum bylo stvořeno několik knih i filmů, žádný jsem neviděla ani nečetla ale umí si představit o čem především ty filmy jsou... o masakru? O vraždách? Mám010107_pojistovna.jpg pravdu? To už ale přece s pověrou němá nic společného, je to pouze lákadlo na diváky. Přece když se něco takového děje právě v pátek 13. je to zajímavější... kdyby se to dělo jiný den, už by to nemělo to kouzlo... je to tak?

Stále pro nás nejspíše pátek 13. bude nešťasným dne... tak mi prosím držte palce... tento pátek 13.6. totiž píši pololetní písemku z matiky....

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Pátek třináctého avenir 10. 06. 2008 - 18:53
RE: Pátek třináctého pajenka 10. 06. 2008 - 22:03
RE: Pátek třináctého jojo®pismenkuje.cz 15. 06. 2008 - 11:42
RE(2x): Pátek třináctého pajenka 15. 06. 2008 - 11:47