Utrpení ...

14. červen 2008 | 09.41 |
Ve škole při hodině religionistiky jsme si povídali na téma Buddhismus. Zašli jsme až ke 4 ZÁKLADNÍM PRAVDÁM . Myslela jsem, že to bude něco vznešeného ale co jsem se dověděla mi vzalo dech.

  1. PRAVDA O UTRPENÍ - znamená, že vlastně touha po životě je utrpení, všechno co děláme je utrpení.
  2. PRAVDA O VZNIKU UTRPENÍ - vpodstatě znemená, že pokud budem chtět něčeho dosáhnout nebo jen tak si užívat života, že i to je utrpení
  3. PRAVDA O ODSTRANĚNÍ UTRPENÍ- vyhnanství touze žít jak chci je vlastně závhrana, protože to je záchrana od utrpení = NIRVÁNA
  4. PRAVDA O CESTĚ, KTERÁ VEDE K POZNÁNÍ - vše co děláme ... např. řeč, rozhodnutí ....
Názvy i shruní je vymyšleno naším učitelem, kdybych sem měla psát celé názvy a přesné významy asi bych se upsala ale myslím, že takhle je to dokonale k pochopení.
Buddhismus se tedy řídí těmito myšlenkami, přemýšlela jsem o nich a tak jsem si řekla, že kdybych se měla vším řídit, tak se asi zabiju, protože utrpení nemohu uniknout. Ale buddhisté, to takto řešit nesmění, myslím, že je to ani nenapadne. Žijí s tím, že všechno okolo nich je utrpení a jedině oni si od toho můžou pomoci, pokud se všeho vzdají. Co je to ale pak za život?
Ještě nějaké zákony, kterými se řídí :
  1. nezabíjet
  2. nekrást
  3. necizoložit
  4. nelhat
  5. nepít opojné nápoje
Myslím, že tyto myšlenky a možná i přikázání jsou pro dnešní mládež naprosto zapovězené... kdo nelže? Kdo nepije opojné nápoje? Když jsme se o tomhle zmínili ve05.jpg škole odpověď byla jednoduchá... to bych nepřežil... alkohol patří k životu. Nejen tohle ukazuje k naprostému vymití mozku mládeže. Moje bývalá třída si párty bez alkoholu nemůže ani představit, proto nechodím na slučáky i když to má i trochu jiné důvody. Ale to odbíhám od tématu.

Takže mi řeknětě, byli by jste schopní se tím vším řídit? Žit jako ASKEZE a vlastně vůbec nežít? Říkat si, všechno okolo je utrpení ... Ve třídě padl takový návrh, co se třeba vůbec nenarodit, na to učitel ( farář) odvětil: ,,když už máte tu smůlu se narodit, měli by jste se tímto řídit, pokud chcete být buddhista,,.
Teď si teda sama sobě kladu otázku, jestli bych někdy buddhistou chtěla být. Vždycky mě fascinovali jejich meditace a poklidné žití ale když vidím čím vším si projdou než toho dosáhnout. Než dosáhnou NIRVÁNY a jsou odprostěny od všeho utrpení, nevím...

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Utrpení ... tlapka®pise.cz 15. 06. 2008 - 11:43
RE(2x): Utrpení ... pajenka 15. 06. 2008 - 11:47
RE: Utrpení ... jerry®pismenkuje.cz 15. 06. 2008 - 11:56
RE(2x): Utrpení ... pajenka 15. 06. 2008 - 12:00
RE: Utrpení ... white-rabbit 15. 06. 2008 - 20:32
RE(2x): Utrpení ... pajenka 16. 06. 2008 - 06:08