Příběhy bezpráví na naší škole

25. listopad 2009 | 17.26 |

Na naší škole bývá vždy pro septimány připraven projekt Člověka v tísni "Příběhy bezpráví". Tento rok jsem mohla být součástí projektu i já, stejně jako obě třídy Septima A i B. Včera jsme zhlédli film a dnes jsme měli besedu s paní Hanou Truncovou.

01Film "Hitler, Stalin a já" popisuje příběh Hedy Margoliové-Kovalyové. 
Je to film o životním příběhu Hedy, která si prožila peklo na zemi. Jako židovka byla vězněná v koncentračních táborech za 2. světové války. Přišla o celou rodinu, zažila si ponižující situace a absolutní  bezmoc. Zázrakem se dostala z koncentračního tábora živá. Vdala se. Hitler padl a nastoupil r_powkomunismus. Její manžel se stal komunistou, ale brzy byl za svůj židovský původ uvězněn a následně popraven.
Celý film je proložen autentickými záběry z koncentračních táborů a ukázkami situace v tehdejší době. Musím říct, že je to velmi zdrcující. Mrtvá vyhublá těla, jen kost a kůže. Často si kladu otázku, jak člověk může něco takového vůbec dovolit, jsou to zvěrstva nejhoršího kalibru.
Hedě byla položena otázka, co bylo horší. Jestli fašismus nebo komunismus. Podle jejího přesvědčení komunismus, protože to šla vlastní země proti svým lidem. Heda ale také dodává, že komunismus měl delší čas ukázat, co v něm je.

Tento film vážně chytne za srdce a slabším povahám vžene pláč do očí.

Dneska do naší školy přijela paní Hana Truncová. Paní Truncová byla vězněna za komunismu. Vytvářela letáky proti komunismu a pomáhala utečencům přes h_mg_5005ranice. Její trest byl stanoven na 13 let. Vyprávěla nám, co to bylo za dobu, co se dělo, její příběhy, příběhy jejích známých, všeobecný strach, který všude panoval.

Tyto dvě dámy měly štěstí, přežily, ale tisíce jiných zemřelo hroznou smrtí. Obě říkaly, že hlavní bylo se tomu nepoddat, bojovat a to také udělaly. Když konečně ta hrozná doba skončila uvědomily si svoje "poselství":  šířit jejich příběh dál a zabránit návratu těchto zvěrstev.

Zase mám o čem přemýšlet a snad konečně donutím rodinu či přátele k výletu do Terezína, Osvětimi, Buchenwadlu a jiných koncentračních táborů. Kousek od nás leží vypálená osada Ležáky, i to je příklad zvěrstva, ale i hrdinství!

Na závěr filmu řekla Heda něco ve smyslu: "Hitler zemřel, Stalin zemřel, ale Já žiju dál, tak kdo vyhrál?" Nu, kdo vyhrál?

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Příběhy bezpráví na naší škole koktejlka®pise.cz 28. 11. 2009 - 19:44
RE(2x): Příběhy bezpráví na naší škole pajenka 28. 11. 2009 - 19:47