Postel...prostředek odpočinku

4. prosinec 2008 | 20.57 |

Taky považujete postel za tak úžasný vynález? Ležet zachumlaný v peřinkách v měkké postýlce a nechat si zdát o těch nejtajnějších snech, přáních a touhách...
No a kde se tenhle "vynález" vlastně vzal? Vezmene trochu historie a podíváme se jak to všechno bylo...

Postel provází člověka již od pravěku. Zpočátku to byla jen místa na podlaze vystlaná suchou trávou, která měla za úkol izolovat chlad od země. Postupem času se začala suchá tráva nahrazovat trvalejší a lepší izolací v podobě zvířecí kůže.

Velký převrat v jejich výrobě nastal až s rozvojem prvních měst a říší, jakými byla Mezopotámie a Egypt, první říční civilizace. V době Egypta (3000 let př. n. l.) znali tehdejší řemeslníci většinu dodnes používaných spojovacích prostředků, jakými byly ozuby, svlaky, čep a rozpor, přeplátování a jiné. To mělo velký vliv na nábytkovou výrobu.

Svůj vrchol dosáhla lůžka za antického Řecka (1000 - 600 let př. n. l.). Tehdy velké rozšíření železa umožnilo vytvářet dokonalejší nástroje. Navíc Řekové pěstovali rozvoj lidského ducha i těla zároveň, čímž rozvíjeli člověka po všech stránkách.

Antropometrie, nauka o stavbě lidského těla používaná k výrobě sedacího i lůžkového nábytku, vedla k zkomfortnění nábytku.

Dříve postele podléhaly danému slohovému období, ve kterém byly tvořeny. Však často měly železné podnoží a ložná plocha byla výše než 45 cm nad zemí (z důvodu tepelné izolace).

Citace z wikipedie.cz . Učitelé ve škole by mě asi za tento zdroj umlátili...ale co, přece nejsem ve škole ( doufám ;-) ) Začátky postýlky nebyly moc podobné dnešním vymoženostem...ale přesto to byly postele...místa odpočinku a pohody. Viděli jste někdy orangutany, jak si staví postýlky? Taky bych se takhle jednou chtěla vyšplhat do korun stromů, vzít pár větví ustlat si a spinkat...myslím, že bych asi z toho stromu spadla ale to už je vedlejší věc ;-).
Často se těším do postele, že si jen tak lehnu a nechám si zdát všemožné věci. Někdy to jsou opravdu kravinky, někdy hezké věci...dneska se mi zdálo o Čapkově hře "Bílá nemoc"....mamka mi říkala, že jsem mluvila ze spaní...ale co, to neví...docela by mě to zajímalo...ze snu většinou jenom brečím ale nemluvím...

Sny mám moc ráda...spánek mám moc ráda...jsem snílek a nestydím se za to, že si tam vysnívám svůj fantazijní svět....nikdo o něm neví...jaký je.. kdyby to někdo věděl asi by se mi smál...ale tohle je jenom moje... můj svět a do toho mi nikdo nezasáhne! Nedovolím to!

Tak asi tak...postel je pro mě opravdu nejlepší vynález lidstva... bez všeho ostatního bych se obešla ale bez toho ne!!!! A co vy? Hm???

S mámou je skvěle

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Postel...prostředek odpočinku romča 05. 12. 2008 - 11:06
RE(2x): Postel...prostředek odpočinku pajenka 05. 12. 2008 - 16:40
RE(3x): Postel...prostředek odpočinku romča 05. 12. 2008 - 17:01
RE(4x): Postel...prostředek odpočinku pajenka 05. 12. 2008 - 17:31
RE: Postel...prostředek odpočinku helýs 07. 12. 2008 - 18:10
RE(2x): Postel...prostředek odpočinku pajenka 07. 12. 2008 - 18:29
RE: Postel...prostředek odpočinku tlapka®pise.cz 09. 12. 2008 - 18:48
RE(2x): Postel...prostředek odpočinku pajenka 10. 12. 2008 - 11:57