Tutanchamon

20. únor 2009 | 11.02 |

Faraon Tutanchaton vládl v letech 1347-1339 př. n. l. v době velké slávy 18. dynastie. Na trůn se poprvé posadil teprve jako devítiletý chlapec a vládl devět let, zemřel v osmnácti záhadnou smrtí. Princ Tutanchaton vyrůstal na královském dvoře v Achetatonu. Jeho otec byl faraon Achnaton (Amenhotep IV.) a matka pravděpodobně Kije, Achnatonova druhá manželka. Nemůžeme vyloučit ani otcovství Amenhotepa III. Egyptologové stále vedou spory, kdo vlastně Tutanchamon byl. Je také docela možné, že do královské rodiny vůbec nepatřil.Tutanchamon patří k nejproslulejším faraonům vůbec. Způsobil to objev jeho hrobky, která byla kompletní i s pohřební výbavou. Je to paradox, protože pro egyptology je jedním z nejméně významných panovníků v historii celých egyptských dějin a mnoho se toho o něm stále neví.

"Vidím úžasné věci" ... tuto větu prohlásil HOWARD CARTER 26. listopadu roku 1922, když poprvé nahlédl malým otvorem do hrobky faraona Tutanchamona! To co před sebou spatřil bylo nádherné až neuvěřitelné. Howard Carter našel zapečetěnou hrobku Tutanchamona se vším, s čím byl mladý faraon pohřben. Před sebou spatřil 4 místnosti po strop naplněné pohřebními dary, které měli být králi prospěšné při cestě na onen svět. Zlato, ebenové dřevo, drahokamy! Ale největší objev byl nepoškozený sarkofág s mumií a maskou.

Tutanchaton, jak znělo jeho půbodní jméno, byl faraon o kterém moc nevíme. Víme, že záhadně zemžel v 18 letech. Teorií je spousty od nemoci po vraždu. Víme kdo vládl před ním...Achnaton... "kacíř", faraon který zakázal všechny ostatní bohy a uznával pouze jednoho Atona! Díky němu vzniklo první monoteistické náboženství. Dlouho ale nevydrželo...Achnaton za záhadných okolností zemřel a na jeho místo nastoupil devíti-letý Tutanchaton!
Na nátlak velekněze Aje zavrhl Atona a vrátil se zpět k bohu Amonovi... změnil si i své jméno, aby vymazal jméno prokletého boha Atona. Tutanchamon byl poslední vládce faraonské krve! Po Tutanchamonovi na trůn nastoupil velekněz Aj!

Po 150 letech od objevení hrobky jsem měla možnost shlédnout věrné kopie všech předmětů z Tutanchamonovi hrobky a vlastně i samotného Tutanchamona. Nesnačilo než koukat a divit se! Poklady, sošky, šperky, kanopy, pohřební místnosti...to vše jsem měla možnost vidět. Nejvíce mě nepřekvapivě zaujala Tutanchamonova pohřební maska!
Jeden "sen" jsem si splnila... teď  zbývá splnit další ... jet do Egypta, shlédnout pyramidy a Údolí králů... a třeba se i dostat na opravdovou mumii faraóna Tutanchamona! Hlavní můj cíl je ale teď  Egypt! Ale i ten je v nedohlednu!


P2192393

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tutanchamon tlapka®pise.cz 20. 02. 2009 - 16:07
RE(2x): Tutanchamon pajenka 20. 02. 2009 - 19:00
RE: Tutanchamon verusss®vzpomina.cz 20. 02. 2009 - 20:14
RE(2x): Tutanchamon pajenka 20. 02. 2009 - 20:58
RE: Tutanchamon xpea 12. 03. 2009 - 21:32
RE(2x): Tutanchamon pajenka 13. 03. 2009 - 16:40