Malé radosti

30. srpen 2010 | 14.38 |

"Život se skládá z malých radostí", řekl by optimista, nebo spíše ten, který se snaží žít šťastně (ano i já to často říkám těm zádumčivým depkařům a pesimistům). Včera se na facebooku objevil "vzkaz na zdi", který mi bral slova z úst. Autorka snad promine: "Radost neznamená mít vše, co chceme. Radost spočívá v našem přístupu k tomu, co máme, co dostáváme. Záleží na nás, zda dokážeme být vděční i za maličkosti, které dostáváme, a dokážeme se z nich radovat, nebo je budeme přehlížet pro ty velké věci, které bychom chtěli mít a nemáme (protože to možná ani není možné)... A možná nakonec zjistíme, že z těch maličkostí se stává něco velkého...". Pravda pravdoucí, a teď si každý sáhněte do svědomí.

O tom jsem ale psát nechtěla, napadlo mě totiž, že ty malé radosti často můžou být "pouhá" slova z úst milovaných, ale nejen od těch. Nemám na mysli obyčejná slova, ale komplimenty. Občas si kompliment vyslechne snad každý a řekněte sami, nemáte z těch slov radost? Já ano, stačí mi říci: "Dneska ti to sluší" a hned mám lepší náladu a hlavně dobrý pocit. Bohužel většina lidí těmi slovy nerada "plýtvá", nebo se stydí, a tak je nevyřknou ani ve chvíli, kdy by vážně měli. Raději si je nechávají pro sebe, ale tak nikomu malou radost neudělají.
Záležitost lichocení, se týká především dívek a žen. Vždyť ženy jsou ty krásné stvoření světa, ale často i muži si zaslouží lichotku. Tím jim člověk nejen že udělá malou radost, ale také lehce zvýší sebevědomí (ale nesmí se to přehánět).
Často se však v dnešní společnosti setkávám s falešnými lichotkami. Jsou lidé, kteří člověku dokážou s úsměvem říci do očí, jak mi to sekne. Pak se otočí, úsměv zmizí, nahradí ho škleb a ošklivá slova ve stylu "to je příšerné, jak si to mohl/a vzít na sebe". Takové lidi já přehlížím, ale občas se ptám, proč raději nedrží horní a dolní čelist při sobě.
I upřímnost je dobré používat s uvážením. Pokud je věc kladná, je dobré upřímnost použít na plné obrátky, ale pokud je záporná snadno se z malých radostí může vyklubat malý(ale i velký) smutek.

Používejte lichotky tam, kde se to hodí a u koho se to hodí, vždy však s uvážením a správným výběrem slov (aby lichotka nevyzněla v opačném smyslu). Nenechávejte si je pro sebe, protože i vy jednou můžete být v roli, kdy lichotku budete chtít slyšet.

PS: Titulek blogu je snad již konečný a nebude se dále měnit... doufám (záleží na mojí náladě a spokojenosti s titulkem).

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Malé radosti Štěpán 02 30. 08. 2010 - 18:03
RE(2x): Malé radosti pajenka 30. 08. 2010 - 19:33
RE(3x): Malé radosti Štěpán 02 30. 08. 2010 - 19:58
RE(4x): Malé radosti pajenka 30. 08. 2010 - 20:55