Tři složky každého z nás...

2. duben 2010 | 10.31 |

 Každý člověk má ve svém těle minimálně 3 osoby. Všichni jsme svým způsobem schizofrenici, ale je to tak časté, běžné a samozřejmé, že se to ani jako porucha osobnosti nebere. Jistě každý mi dá za pravdu, že tohle někdy pocítil.

1. osoba-srdce

Snad každý zažil situaci, kdy si srdce dělalo, co chtělo a on to nemohl ovlivnit. To známé "Já bych chtěl, ale srdce mi to nedovolí". Srdci poručit nelze a ono samo si vybírá, komu se propůjčí. Oklamat ho též nelze, dříve nebo později nám dá signál, že o tom všem ví a zakročí. Srdce je osoba hrubá, způsobuje bolest, ale na druhou stranu je i jemná a dává nám radost. Bez srdce by to nešlo.

2. osoba-mozek

Pravda, někteří lidé tuhle osobu schovávají hodně hluboko, ale nikdy ji úplně nemohou vymazat. Je to právě on, který nám nutí morálku a etiku, a který se taky občas snaží překazit plány srdci, většinou však bez úspěchu. A je to i ten, díky kterému odmítáme "dary", které nám dává srdce, a opouštíme svoje štěstí, byť třeba jen štěstí v dálce. Přeci jen mozek jde trochu ovládat, i když se někdy ozve v podobě špatného svědomí. Mozek si zvykne... učí se. Jak si ho vychováme, takový ho máme.

3. osoba? To je to něco mezi mozkem a srdcem

Přesně to, co nás nutí vybírat si, jestli dá člověk přednost mozku nebo srdci. Ta osoba, která mozek vychovává. Také je to ta osoba, která pláče, když se srdce zraní, ale i ta osoba, která se směje, když je srdce pohlazeno. Etika-morálka-chtíč? To vždycky může rozhodou právě tato osoba našeho JÁ.

Tři složky každého já. Přesněji, alespoň tři složky našeho já. Mnozí z nás by tam přidali další. I já bych mohla některé vyjmenovat, ale to co je napsáno výše, má každý. A je také na každém, jak si osoby uspořádá. Jestli na prvním místě bude srdce, či mozek. Spousta lidí se naučilo jednu ze tří složek ignorovat, a tak existují lidé "bez srdce" nebo "bez mozku". Třetí osoba je však u každého a je i na stejné úrovni, tedy měla by být.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tři složky každého z nás... ladyalisell®pise.cz 02. 04. 2010 - 10:40
RE(2x): Tři složky každého z nás... pajenka 02. 04. 2010 - 10:49
RE: Tři složky každého z nás... editt 02. 04. 2010 - 12:29
RE(2x): Tři složky každého z nás... pajenka 02. 04. 2010 - 12:37
RE: Tři složky každého z nás... koktejlka®pise.cz 02. 04. 2010 - 15:17
RE(2x): Tři složky každého z nás... pajenka 02. 04. 2010 - 16:08