Ležáky 42 (film)

28. září 2010 | 10.11 |

47882_149306858430051_11870348 O malé osadě Ležáky jsem toho tady na blogu napsala už hodně, ale o takovýchto událostech se musí mluvit hodně a i tak to nikdy není dost. Včera jsem se byla podívat ve Skutči na nový filmový dokument, natočený v roce  2010, který vychází z oficiálních pramenů, ale také z výpovědí pamětníků (z okolních vesnic), kteří zažili vypálení Ležáků a přežili. Film zachycuje důležité okolnosti, které byly přímo i nepřímo předvojem vypálení Ležáků a Lidic. Seskok parašutistů, formování jednotek v zahraničí a samozřejmě atentát na Heydricha. To vše z pohledu mladého pomocníka v ležáckém mlýně Jana Pavliše (namluvil Radoslav Brzobohatý; hraje Martin Veselý), který jako jediný přímý účastník přežil.

Atmosféra sálu by se dala krájet. Osazenstvo bylo většinou staršího věku, ale našlo se tam i poměrně hodně mladých tváří, včetně mě. Pamětníci, vzdálení příbuzní, či snad "pouze" zájemci o hlubší pohled na tuto tragickou událost. Já jsem se celý film nedokázala ani pohnout, cítila jsem beznaděj, odpor k nacistům, lítost ... Hodně na mě působil Jan Pavliš, vyprávěný hlasem Radoslava Brzobohatého... možná i proto, že osobně znám herce Martina Veselého (student JAMU). V průběhu filmu jsem poznávala známá místa a když film skončil cítila jsem něco, co nedokáži popsat. 

Nevím, jak to bude s promítáním v jiných krajích České republiky, ale kdyby se vám naskytla příležitost se jít na film podívat (brzo bude snad i DVD),nepromrhejte ji prosím. Slyšela jsem, že film půjde i do škol, což si myslím, že je velice dobře. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře