McDonaldizace společnosti

26. červen 2010 | 10.00 |
› 

 Seminární práce na téma McDonald´s, jen rychlé občerstvení? byla konečně naprosto dokonána, obhájena a na vysvědčení se podíváme jak byla ohodnocena. A aby moje práce tak úplně nepřišla na zmar rozhodla jsem se nějakou část zveřejnit zde na blogu. Je toho bohužel dost, jedna kapitola, kterou jsem vybrala se zkráceně popsat nedá, ale myslím, že právě tahle kapitola je z celé seminárky nejzajímavější. Proto máte-li čas, chuť a náladu pusťte se směle do čtení a třeba i zanechte názor na toto téma.

McDonald´s již zdaleka není jenom rychloobslužná restaurace. Zasadil se o vážnou změnu společnosti, a i když není její hlavní myšlenkou, je toho všeho strůjce. McDonald´s přinesl nový způsob obsluhy zákazníků. A s obyčejnou restaurací tento podnik má už společné snad pouze to, že tam lidé chodí za účelem najíst se.
McDonald´s začal proces, který se označuje pojmem McDonaldizace, právě proto, že tento "fast-food" stál u jeho zrodu. McDonaldizace je tedy: "Proces, při kterém principy rychloobslužných restaurací ovládají stále více americké společnosti i  zbytku celého světa." *

Znamená to tedy převedení principů "fast-foodu", v čele s McDonald´s, do jiných odvětví společnosti, ale i spotřebního a výrobního průmyslu. Vznikem McDonald´s tedy začala nová éra. Hodně věcí a činností se začalo zrychlovat, pro pohodlí lidí. Efektivnost a jednoduchost se stala nadmíru důležitou.
My již žijeme v době, kdy si málo kdo z nás uvědomí na jasných příkladech, kde se to vše projevuje, ale pro příklady nemusíme chodit vůbec daleko. Vlivem McDonaldizace se změnily některé noviny. Články se co nejvíce začali zkracovat, aby se pokud možnost vešly maximálně na jednu stranu. Do článků se začala vkládat spousta obrázků, barevnost a přehlednost se staly prioritou. Jenom žádné dlouhé unavující články. Hlavním smyslem se stalo "pobavit". Jmenovitě například noviny Boca Raton News.
Vznikly dokonce i lékařské ordinace, které si propůjčily předponu "Mc", aby tak daly všem hned na srozuměnou, co je priorita v jejich ordinacích. Hlavní se tedy stala rychlost a efektivnost pomoci zdravotním problémům.
Začaly se zakládat tzv. McChild centra, která slouží k péči o děti, podobná mateřským školám s tím rozdílem, že slouží hlavně k hlídání dětí v aktuálních případech (matka potřebuje nakoupit, není hlídání, apod.

).
"Fast-foody" také umožnily rychle a efektivně nabídnout jídlo z různých kultur na jednom místě, což také značí o urychlenosti a pohodlnosti. V McDonald´s tedy můžete najít jídla italská, mexická, ale i čínská a další.
Na základě McDonaldizace začali v minulosti vznikat i velká obchodní centra a supermarkety. Znovu jde samozřejmě o urychlení. Je snazší přijít do jednoho obchodu a nakoupit vše potřebné, než celý den běhat od obchodu k obchodu a shánět speciální prodejce s určitým zbožím.
Některé nákupní centra nebo i jednotlivé osoby nabízejí dovoz potravin a nákupu až do domu. Vy jenom jednoduše napíšete seznam věcí, které potřebujete nakoupit, zavoláte, předáte seznam a jdete si znovu dělat svoji vlastní práci. Nákup brzy "zazvoní" u vašich dveří a máte plnou ledničku, aniž byste vytáhli paty z pohodlí domova.
Dalším příkladem jsou mikrovlnné trouby, koupíte si nějaký polotovar, vložíte jej do trouby, zmáčknete tlačítko, a v neuvěřitelně krátkém čase si můžete "pochutnat" na jídle.

Velký pokrok pro McDonaldizaci znamenalo převedení téměř všech úkonů do elektronické podoby. Díky tomu můžete v noci vydělávat peníze, nakládat s penězi. Nemusíte chodit do společnosti, když se chcete s někým novým seznámit, nebo hledáte lásku. Stačí napsat inzerát a počkat, kdo se vám ozve. Dále to jde velice snadno.
Hromadné zájezdy, dietní centra, rekreační vozidla, předměstské domy. McDonaldizace je všude okolo nás.
Začala dokonce i tzv. pásová výroba v malých měřítkách. V McDonald´s funguje systém, kde každý dělá svou věc pořád dokola, což také urychluje celý proces. Když to přeženu, tak jeden člověk například vyndává maso z ledničky, druhý ho rozbaluje, třetí krájí, čtvrtý smaží a tak dále, až se jídlo dostane na umělohmotný tácek ke spotřebiteli. Tento způsob výroby a produkce je opravdu velice efektivní, vždyť tento styl se značně rozšířil již v 16. století při zakládání manufaktur. Vše bylo hned rychlejší a snazší. Lidé se jednoduchou práci rychle naučili a nepotřebovali k tomu téměř žádné vzdělání, stačilo jen pořád dokola opakovat jeden jednoduchý mechanismus. Z urychlení se vytvořili větší zisky.
V tomto procesu se zákazník také aktivně zapojuje do pásové výroby, jeho práce je ta nejcennější a nejdůležitější. Zákazníkem to vše začíná, ale i končí. Na začátku si objedná jídlo a na konci (po dlouhé proceduře) ho zkonzumuje a odklidí zbytky. Je to nejdůležitější článek, který ale za svoji "práci" nedostává peněžitou odměnu, ba naopak ještě musí platit a přitom vykoná nejvíc práce. Objednat, zaplatit, odnést, sníst, uklidit...
Existuje vlastně ještě něco, co není mcdonaldizováno? Je něco, co má svůj vlastní a přirozený průběh? Trochu mi to připomíná moji nedávnou úvahu nad plastickými operacemi, kde jsem dospěla k názoru, že přirozená krása jednou jistě vymizí z lidského pohledu na svět. Vymizí snad i přirozenost obecně a nastoupí všeobecná uspěchanost? A nenastoupila už?

V knížce McDonaldizace společnosti od G. Ritzere se vyskytly tři aspekty, které zatím mcdonalizonány nebyly, nebo je tento proces zasáhl jen nepatrně. Jsou to pozůstatky z dřívějších dob, tedy to, co se v dnešní době nazývá "staromódní". Dále reakce, které vznikly jako protiklad McDonaldizace společnosti. Jako příklad je uveden B & B, což je známé jako "Bed and breakfast" (v překladu "postel a snídaně"), ubytování v soukromých domech s možností snídaně. Zde se mohou ubytovat lidé, kteří mají po krk motelů a hotelů. Dalším příkladem může být i školství, kde se McDonaldizace projevila pouze nepatrně. Lidé neurychlí svoje studium žádnou pásovou výrobou. Samozřejmě, pokud pominu některé úplatkářské aféry nebo nedávnou kauzu plzeňské univerzity, kde bylo možné titul získat za dva měsíce naprosto bez problémů.
Mcdonaldizace již dokonce překročila svoje možnosti do té míry, že začíná tzv. zpětný proces. Dříve zmcdonaldizované věci se vrací zpátky do své původní podoby, ovšem tyto kroky jsou jen nepatrné a pro obyčejného člověka, který si McDonaldizaci ani neuvědomí, neviditelné a nesmyslné.
Je všude okolo nás, i když ji nevidíme a nevnímáme, každý den ovlivňuje náš život ve vysoké míře a nelze ji najednou zničit. Nepomůže náhlé vypnutí vypínače. Zpětný proces, kdyby se rozjel na plné obrátky, by trval roky, možná i déle, a kdo ví, jestli by to bylo ještě možné.


*Citace: G. Ritzer : Mcdonaldizace společnosti; Academica, Praha 1996; str. 18
uvedené příklady Mcdonaldizace převzaty z výše uvedené knihy

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: McDonaldizace společnosti dominika 26. 06. 2010 - 16:33
RE(2x): McDonaldizace společnosti pajenka 27. 06. 2010 - 08:36
RE: McDonaldizace společnosti mix®pise.cz 26. 06. 2010 - 23:01
RE(2x): McDonaldizace společnosti pajenka 27. 06. 2010 - 08:40