Doporučení knih

10. červen 2011 | 15.24 |

 Jako maturanti jsme byli zpětně požádáni o sepsaní doporučení ke knihám z povinně volitelné četby pro mladší ročníky. Toho úkolu jsme se hrdě zhostila a výsledek zveřejním i zde. Snad to někomu pomůže při výběru knih nejen k maturitě.

Četla jsem asi 40 knížek ze seznamu povinně volitelné četby. Z těch, které bych rozhodně doporučila, vyjmenuji například tyto:

Dostojevskij: Zločin a trest
Autor knihy výborně zobrazuje niterní vývoj hlavního hrdiny, jeho myšlenky, obavy, sny. Navíc je zde znázorněna zajímavá myšlenka rozdělení lidí do dvou skupin a dokonalá proměna člověka. Děj zde není důležitý, ale to vůbec neubírá na celkovém dojmu z knihy.
Dickens: Oliver Twist
Román popisuje příběh malého chlapce, který byl bez důvodu hozen do největší špíny tehdejšího světa. Ona "špína" je v knize velice realisticky zobrazena, ale na druhou stranu má kniha romantický, až těžko uvěřitelný konec. Stejně jako v pohádce, zlo je potrestáno a dobro vítězí.
Wilde: Obraz Doriana Graye
Kniha je mi velmi blízká hlavně díky muzikálovému zpracování, které mě svoji originalitou doslova vtáhlo do děje a jako následek jsem si musela přečíst i knihu.  Dobře čtivá, se zajímavou a originální zápletkou a navíc (což ocení většina studentů) není rozsahově náročná.
Shaw: Pygmalion
Komedii jsem nejdříve viděla v divadelním zpracování a následně na to jsem ji četla. Je to příběh na odlehčení a pobavení, ale přesto skrývá vážné téma. Záleží na každém, na co se zaměří.
Styron: Sophiina volba
Tak tohle je asi nejlepší kniha z celého seznamu, ale je také jedna z nejnáročnějších a musím uznat, že není pro každého. Začátek knihy je lehce krkolomný, ale jakmile se děj "rozjede" je na co se "těšit". Sophiina volba ve mně zanechala asi nejhlubší dojem z knih, co jsem kdy četla a je to také první kniha, kterou jsem musela v průběhu čtení odložit a "vydýchat" jedno ze Sophiiných rozhodnutí. Ač nejsem matkou, ono rozhodnutí mě nenechalo chladnou.
Co se nemusí většině čtenářů zamlouvat, je její rozsah, ale podle mého názoru to stojí za to vydržet!
Marquez: Kronika ohlášené smrti
Kniha je rozsahově krátká a nenáročná na čtení. Popis událostí mě rychle strhnul, a tak jsem byla schopná knihu přečíst na jeden zátah. Přestože jsem věděla, že hlavní hrdina zemře, až do poslední chvíle jsem doufala, že se stane nějaký zázrak, neb jsem věřila v jeho nevinu, stejně tak, jak naznačovala kniha.
Deník Anne Frankové
Pokud člověk potřebuje ke čtení poutavý děj, ať tuhle knihu raději ani neotvírá, protože deník děj téměř postrádá, ale za to je tam věrohodně zobrazen život "potopených" se všemi výhodami (byli-li tam nějaké) i nevýhodami.

Jsou tam také zobrazeny změny v chování lidí a v jejich postojích, což je velice zajímavé. Navíc člověk čte opravdový zápisky mladé dívky, které nevymyslel nějaký spisovatel na základě vyprávění, či vlastní zkušenosti, ale deník je psát v reálném čase dějů, které se odehrávali v zadním traktu.
Eco: Jméno růže
Kniha je to velmi náročná a díky svým dvěma rovinám čtivá pro vícero skupin čtenářů. Detektivní zápletka je dobře propracovaná, stejně jako zasazení do historického období. V některých chvílích ale trochu zdlouhavá kvůli rozsáhlým popisům a náboženským polemikám. Rozdělení knihy do jednotlivých kapitol napomáhá přiblížení života v klášteře a rozčleňuje knihu na jednotlivé celky.
Kohout: Hvězdná hodina vrahů
Zajímavá knížka se záživným dějem odehrávající se v nedávné době, a kvůli tomu může zaujmout spoustu lidí. Detektivní zápletka je dobře zpracovaná, kniha je napínavá a plná zvratů. Nebála bych se rozsahu knihy, děj rychle posunuje čtenáře dál a změna perspektiv způsobí to, že člověka nezačne nudit monotónní vyprávění.
Viewegh: Báječná léta pod psa; Dousková: Hrdý Budžes
Obě knihy znázorňují stejné období komunismu, ale přesto každá trochu jiným způsobem. Pokud člověk nepátrá po historických událostech a narážkách na tu těžkou dobu, můžou se knihy jevit jako odpočinkové až zábavné. Navíc knihy nejsou rozsáhlé, což je také pro některé velikou výhodou.
Sienkiewicz: Quo vadis?
Kniha zajímavým způsobem popisuje dějovou rovinu v období starověkého Říma, kdy se zrodily první náznaky křesťanství a pronásledování přívrženců tohoto nového náboženství. Velmi dobře je to staženo na příběh muže, který se zamiluje do křesťanky. Díky tomu se děj stává osobním a čtenář s napětím sleduje příběh jejich lásky, protkaný mnohými nástrahami a zároveň se nenásilnou formou dozvídáme bližší informace o vzniku křesťanství.
Také si nejsem jistá, jestli je tato kniha pro všechny, trošku mě zajímají romány z téhle doby a snad i proto se mi knížka líbila.

O dalších knihách nemohu říci, že bych je nedoporučila, každý člověk má jiný vkus, ale přesto jsem četla pár knížek, které bych již podruhé číst nechtěla:
Kosmova kronika
Velmi náročný jazyk a zobrazování faktických události velice nezáživným způsobem (jak by také ne, je to kronika ;)). Po přečtení musím konstatovat, že si ani nepamatuji, jaké události tam byly zobrazeny. Pro mě tedy velice nezáživná knížka, ze které jsem si nic nevzala.
Rais: Kalibův zločin
Kniha je to vcelku nenáročná, není rozsáhlá, ale musím se přiznat, že jsem se u ní často až nudila. V celé knížce je pozvolna popisován vývoj událostí, zmíněno vesnické pozadí a hlavní zápletka, podle které je kniha nazvána, je až na úplném konci knihy. Nejdřív se k ní ale musím "prolouskat" opravdu nezáživným vypravováním. Podle mého názoru ale zase není kniha náročná na rozbor.
Čapek: Válka s mloky
Samotná dějová rovina je zajímavá a nutí k zamyšlení, ale bohaté poznámkové aparáty děj prodlužují a přerušují. Na druhou stranu je to zase originální a netradiční zpracování.
Vančura: Markéta Lazarova
Podle mého názoru je to jazykově hodně náročná knížka. Už je to nějaký čas, co jsem ji četla a musím se přiznat, že už ani pořádně nevím, o čem byla.


Obecně mám radši zahraniční autory z 20. století. K poezii a knihám psaným v poezii (např. Evžen Oněgin) se raději nevyjadřuji, protože nemám ráda poezii, ale chápu, že ji lidi rádi čtou a někteří i píší.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Doporučení knih opaline®pise.cz 10. 06. 2011 - 16:57
RE(2x): Doporučení knih pajenka 10. 06. 2011 - 17:02
RE: Doporučení knih jejdatojemivec®pise.cz 11. 06. 2011 - 01:46
RE(2x): Doporučení knih pajenka 11. 06. 2011 - 09:18
RE(3x): Doporučení knih jejdatojemivec®pise.cz 11. 06. 2011 - 09:35
RE(4x): Doporučení knih pajenka 11. 06. 2011 - 10:11
RE(5x): Doporučení knih jejdatojemivec®pise.cz 11. 06. 2011 - 17:46
RE(6x): Doporučení knih pajenka 11. 06. 2011 - 18:11
RE(7x): Doporučení knih jejdatojemivec®pise.cz 11. 06. 2011 - 18:19
RE(8x): Doporučení knih pajenka 11. 06. 2011 - 18:26
RE(9x): Doporučení knih jejdatojemivec®pise.cz 11. 06. 2011 - 18:44
RE(10x): Doporučení knih pajenka 11. 06. 2011 - 18:50
RE: Doporučení knih dvirka®pise.cz 18. 06. 2011 - 23:47
RE: Doporučení knih mixx®pise.cz 03. 07. 2011 - 15:21
RE(2x): Doporučení knih pajenka 03. 07. 2011 - 15:48
RE: Doporučení knih teta mildred 09. 07. 2011 - 13:04
RE: Doporučení knih komedie 15. 11. 2011 - 21:02
RE: Doporučení knih bobos 08. 01. 2013 - 11:42