Studentská nostalgie

6. leden 2013 | 15.16 |

 A už to zase začíná - hrozba každého vysokoškoláka jménem ZKOUŠKOVÉ. Bezesné noci, předávkování kofeinem, neustálé bolení hlavy, stresu až nad hlavu, pocity naprostého zoufalství. PS: Pozor, škodí zdraví. Mělo by se to zakázat!

Ze střední se studenti většinou na vysokou těší, nejen kvůli větší svobodě, ale hlavně kvůli učení. Na většině škol funguje režim - přes semestr přednášky, přes zkouškové zkoušky. To umožňuje studentům prakticky 3 měsíce nic nedělat, maximálně si občas skočit na nějakou zajímavou přednášku. Zkouškové nikdo neřeší, dokud nenastane.
Co se týče mě, vrátila bych se na střední HNED. Opět začíná úmorný měsíc zkoušek, testů a bolení hlavy. Čím déle přehlcuji svoji hlavu množstvím informací, které nemám šanci uložit ani do krátkodobé, natož do dlouhodobé paměti, tím spíše mám sto chutí svoje vysokoškolské studium ukončit. Stojí mi to vlastně za to? Bohužel/bohudík STOJÍ. Vidina vyššího vzdělání a lépe hodnocených zaměstnání mě drží ve statusu studenta. Nebudu lhát, ono mě to taky i baví a nic jiného než tlouct hlavou o zeď s knížkou v ruce já prostě neumím. (a ty studentské slevy jsou taky lákavé)

Biologie - to je slovo podobné zaklínadlu. Všichni tuší, co to je: " to jako studuješ přírodu, jo?", ale nikdo vlastně nedokáže popsat, co tou přírodou myslí. Většina lidí si představí akorát to, že chodím po lese a předříkávám si kytičky a zvířátka, co vidím, ale světe div se, ve svém studiu jsem zavadila jen o obratlovce a to ještě prakticky jenom na papíře (nepočítám-li zoologickou exkurzi, která byla spíše procházkou, než nečím poučným). Většinu svého studijního času trávím nad molekulami, receptory, proteiny a dalšími částicemi, které neuvidíte ani pod mikroskopem. Občas zabrousím k mikroorganismům, na které potřebuji už méně představivosti, neb jsou některé spatřitelné i v mikroskopu. No a hodně vyjmečně se dostanu k makroskopickým věcem. Nicméně stěžovat si nelze, jak jsem si to vybrala, tak to mám (samozřejmě, že bych mohla studovat jen zvířátka, nebo kytičky, ale kdo to v týhle době, byť neodborně, nedělá). Abych nekřivdila, občas zabrousím i k tématu člověk, nicméně povětšinou jenom jako k modelovému "savci", na kterém je všechno nejlépe prozkoumáno.

Většina ostatních škol, zvláště technických, si myslí, že je to brnkačka, že se nic neučíme a že je to jednoduché. Ano uznávám, netrávím hodiny počítáním naprosto imaginárních příkládů, ze kterých se mi protáčí bulvy, jen zaslechnu něco technického (aby to nevyznělo špatně, já ty lidi na technických oborech obdivuju!). Nicméně nedokážu si je představit, jak tráví hodiny nad knížkami a čtou je pořád a pořád dokola, aby do hlavy dostaly co nejvíce infromací tzv. faktického charakteru. Každý dokáže hold něco jiného. Někdo je spíš na mechanické učení, někdo na logické odvozování. A věřte mi, biologie je o hromadě informací, které ale třeba už za měsíc nemusí být pravdivé.

Abych to shrnula: UŽ ABY BYLO LÉTO!

Screen-shot-2012-09-04-at-5

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Studentská nostalgie tlapka®pise.cz 08. 01. 2013 - 13:48
RE(2x): Studentská nostalgie tlapka®pise.cz 08. 01. 2013 - 13:48
RE(3x): Studentská nostalgie pajenka 08. 01. 2013 - 21:06