Motýl + detail motýlích křídel (foto)

10. květen 2013 | 19.15 |
› 

 Ti, co mě trochu znají vědí, že považuju motýli za nádherná stvoření plná krásy, jemnosti, lehkosti a dokonalosti. Jsem prostě motýlová. V ČR je hodně krásných druhů motýlů, ale ti nejhezčí odtud vymizeli, když jsem byla ještě malá a nespočet dalších tu nikdy nežilo. Nikdy jsem nebyla v tropických zemích a nemohla jsem naživo vidět tu opravdovou nádheru. Když jsem se dozvěděla, že v Praze ve Fata Morganě je opět (jako každý rok) výstava tropických motýlů, neváhala jsem. Opravdu se bylo na co dívat a také bylo co fotit. Nicméně musím uznat, že focení motýlů v takovýchto umělých prostředích je ještě náročnější než v přírodě. Možná spíš neuletí, protože už mají křídla tak ošoupaná, že neuzvednou tělo, ale většinou to končí tak, že po vyfocení krásného motýla stejně musíte fotku zahodit. Buď se vám tam napaří nějací lidé, nebo je nepřirozené, rušivé, no prostě ošklivé pozadí, nebo ten motýl prostě není ostrý. 

Přes všechny nesnáze se mi ale podařilo vyfotit fotku, na kterou jsem hrdá a která (jako asi jediná) má dobré ohlasy i u opravdových fotografů na PhotoExtraktu. Dokonce se dostala do TOP onoho dne. Prostě dělá mi radost a já si konečně dokázala hypotézu, že i se základním foťákem a objetivem se dá vyfotit něco úžasného. Musím se pochlubit i tady, tak tedy sdílím. Nutno dodat, že další fotky nejen z botanické a Fata Morgany jsou na tomto odkazu: misinvisible.deviantart.com

DSC_7002

Jako bonus bych vám chtěla ukázat detail motýlích křídel z elektronového mikroskopu, se kterým jsem přišla do styku na naší fakultě a kde z mého pokusu o ovládnutí tohoto stroje vyšel detail šupinek motýlích křídel. Jen pro zajímavost: jak se říká, že když se setře motýlí prach z křídel, tak už nelétají - je to pravda, ale ve skutečnosti se stírají právě tyto šupinky. Každá šupinka má jiný úhel sklonu, tvar a výplň - to udává výslednou barvu podle specifického odrazu světla. 

409238_2502539481943_129890100

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře