Pentacon F a Biotar 2/58

6. červen 2013 | 19.51 |

 Díky mým známým a jejich rodiným příslušníkům se mi do rukou dostala sama historie. Historický fotoaparát Pentacon F byl na svou dobu velmi dobrý stroj a zaujatí fotografové si ho kupovali a fotili s ním. Pro mě je to jako bych se podívala do dob, které neznám. Foťáky na kinofilm si pamatuju, dokonce i na různé natahování a pod., ale ne tento. Pentacon F byl vyráběn a prodáván mezi lety 1956 a 1961 a je zázrak, že se do dneška zachovalo poměrně dost stále funkčních strojů (ano, to není jako v dnešní době, že je životnost elektroniky max 2 roky).

Možná by to svádělo k tomu si myslet, že odhodím svůj Nikon D7000 a pustím se do vyvolávání filmů, ale to zrovna není ten typ fotografování, který by mě lákal. Co mě se týče, zajímá mě hlavně objektiv Biotar 2/58. Patří mezi tzv. stará skla a světe div se, stále jsou s ním možné pořídit kvalitní fotografie. Pár takových jsem viděla (viz např. tento odkaz: www.photoextract.com/cs/clanky/top-fotografie-starymi-skly-1250.html) a musím říct, že mě to zaujalo. Začala jsem pátrat po aukru, co by se dalo sehnat, a ač tyhle skla nejsou nijak drahá, jsem ráda, že se objevil v rodině mého přítele. 

Stačí objektiv nasadit na moje Nikon tělo a fotit. Tedy, ono to tak jednoduché není. Je nutné koupit redukci, aby objektiv pasoval velikostně do bajonetu, nicméně redukce na M42 jsou poměrně snadno k sehnání (na výběr je dokonce s nebo bez optického členu). Teď jsem ve fázi čekání na redukci a těším se, až objektiv budu moci vyzkoušet. Je to hlavně o hraní, ale i získání nových zkušeností, protože se samozřejmě všechny úkony provádí manuálně.

A zde je, objektiv i s tělem: 

DSC_7270

Snad se brzy v dalším článku pochlubím s nějakými fotkami foceným tímto objektivem. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře