Biotar 2/58 a zkušební foto (vážka)

15. červen 2013 | 17.11 |
› 

 Jak jsem avizovala v min. článku, konečně jsem měla možnost vyzkoušet samu historii, aneb objektiv Biotar 2/58. Musím říct, že se mi s ním fotilo velmi dobře. Situace je ztížená nutnosti nastavování clony a ostrosti manuálně, ale ve skutečnosti to je to pravé kouzlo, kdy víte, že to děláte opravdu vy a ne automatika přístroje. Nicméně úžasná světelnost a kvalita optiky mi pomohla dostat se opět na trochu jinou úroveň focení. Nebojím se tvrdit, že tahle optika by lehce mohla soupeřit s moderními objektivy podobné ohniskové vzdálenosti i světelnosti. Je to všestranný objektiv stejně tak dobrý na focení portrétů, ale i hmyzu v pohybu, případně speciálních protisvětelných scén.

Pravda, na moderním foťáku vypadá objektiv trošku směšně (já bych řekla spíše roztomile), nicméně by jste nevěřili, jak se mi ulevilo od hmotnosti objektivu Nikon 18-105 mm. 

IMG_0160

IMG_0161

V pátek jsem konečně do ruky dostala redukci bez optiky, kterou jsem samozřejmě musela hned vyzkoušet a objektiv už na foťáku zůstal. Dneska jsem samozřejmě vytáhla foťák do terénu. 
Chvíli mi trvalo než jsem se naučila odhadovat správné nastavení expozice a manuální nastavení clony. Ale jakmile jsem v tom začala být trochu jistější, tak jsem svoje umění, ale hlavně optiku biotaru vyzkoušela v trochu tvrdším kalibru a to na létajících vážkách. Musím říct, že mi opravdu vyhovovala velikost objektivu a velkou výhodou byla dobrá světelnost, při které je možné nastavit kratší časy pro focení v pohybu. 

Můj problém ale tkvěl v zachycení ostré vážky v pohybu. V minimálním čase je nutné dostat vážku do hledáčku, zaostřit a stisknout poušť. Věřte mi, není nic lepšího na procvičování trpělivosti než tohle. Něco se mi povedlo, ale většina je odpad. Nicméně, na první pokus to nená zas tak špatné, co myslíte?

DSC_7929

S redukcí mi do výbavy ještě přibyl polarizační filtr na Nikon 18-105 mm, který ale vyzkouším zase někdy jindy. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře