Divočák

9. leden 2014 | 13.15 |

crop-488210-divocak-2 alias prase divoké je ten důvod, proč se v posledních měsích bojím chodit do lesa. Okolo naší vesnice jsou prakticky jenom lesy, a v lese, jak známo, žijí (mimo jiné) divočáci. Na tom by nebylo nic zvláštního, ani nebezpečného, kdyby nebyli přemnožení a čím dál tím víc drzí.

Divočák je všežravec, není to šelma ani lovec, ale v případě ohrožení reaguje velmi agresivně. Nemusíte hned na něj jít s puškou nebo klacky, stačí se nešikovně dostat do nebezpečné vzdálenosti stáda, či rodinky s malými divočáky. Většinou jsou snadno vyplašitelní a reagují na jakýkoliv hluk tak, že stačí utéct dřív, než se k nim dostanete. Nicméně z důvodu přemnožení jsou divočáci otrkanější a ne jen že se zdržují poměrně blízko hranic lesa, ale velmi často pořádají výpravy na louky a pole blízko vesnic. Takoví divočíci si na hluk zvyknou a nereagují útěkem na každé prasknutí větvičky. Pak se může snadno stát, že se střetnete s těmito tvory tváří v tvář a to nemusí být vůbec příjemné setkání. V tom nejhorším případě vás bezmilostně rozsápe svými tesáky a ještě si na vás jakožto všežravec smlsne. No, nechtěla bych tak skončit.

Pokud jsem doma, snažím se aspoň jednou za den/2 dny jít do lesa se svým psem Lazy. Nicméně kvůli strachu z tohoto nepříjemného střetnutí jsem byla nucena vynechat svoje oblíbené trasy do hloubi lesa a držím se u kraje a cest. Bojácně se neustále rozhlížím a každý podezřelý pohyb pečlivě zkoumám. Když jsem jednou takhle byla v lese a zahlédla jsem běžící rodinku nedaleko ode mě, téměř jsem přestala dýchat a přemýšlela jsem, jestli mám utíkat, snažit se vylézt na strom, nebo prostě zůstat stát.

Stopy po jejich rytí do země jsou prakticky všude a těžko odhadnout, kde se právě mohou nacházet. Trochu větší jistotu mám v slunných dnech dopoledne, kdy doufám, že budou ještě spát po probdělé noci. Poměrně mě znervoňují právě stopy po rytí, kterých je při každé procházce víc a víc. Pokaždé jen doufám, že zrovna dneska si vybrali jinou trasu než já. Máte s nimi někdo zkušenosti?

DSC_0116

FOTO: PROFIMEDIA

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Divočák rybička 07. 02. 2014 - 19:24